بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحيمِ
  • ...
  • 313jamaz@gmail.com
  • ايران- مشهد

کتاب مناظره دکتر و شیخ

  • ۹۳۷دریافت
مدت زمان: 5 دقیقه 59 ثانیهنام کتاب: مناظره دکتر و شیخ

 

نویسنده: دکترمحمدشجاعی فرد

ناشر: امیر کبیر- تهران

چاپ اول: 1391 هـ.ش.دکترمحمدشجاعی فرد نویسنده کتاب مناظره ی دکتر وشیخ کتابی که شامل مجموعه مناظرات ایشان با علمای مکه همچون ابراهیم عثمان است.در این کتاب موضوعاتی همچون اثبات برادری اهل تسنن و شیعه،گریه بر اموات، روش زیارت، سجده بر خاک، بحث خلافت و خلافت امیرالمؤمنین علی علیه السلام، غدیر خم، مهدویت و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف مطرح گردیده است.دکتر شجاعی فرد شروع تحقیق و بررسی و مطالعات دینی اش را چنین شرح می دهد:

بعد از اخذ دیپلم فنی از هنرستان شرکت نفت آبادان به این فکر افتادم، از کجا میتوانیم یقین کنیم که آنچه ما معتقد هستیم اصل حقیقت و راه نجات انسان ها باشد. مدتی مارکسیسم را مطالعه کردم، دیدم حرفی که بتواند انسانی با عقل متوسط را قانع کند، ندارد. بعضی کتب و مکاتب جدید را هم مطالعه کـردم چیـزی قابـل اعتنـا بدسـت نیاوردم. یکی از بهائیان که از سردسته های بهائیان جهان است در همسایگی ما بـود و تعدادی دیگر از بهائیـان نیـز بـا مـا در ارتبـاط بودنـد. مـدتی حرفهای فریبنده آنها را هم گوش دادم. در آبادان مسیحی زیاد بود، در مورد آنها هم مطالعاتی کردم که خیلی زود معلوم شد هرچند مسیحیت مبنای الهی دارد اما با توحیـد عیـسوی ادامـه پیدا نکرده است. به دلیـل شـناخت اسـرائیل و ظلـمهـای آنـان، هرگز سراغ یهودی ها نرفتم.

پس از مدتها مطالعه مکاتب و مذاهب مختلف به ایـن نتیجـه رسـیدم کـه تنهـا اسـلام مبنایی عقلی و علمی دارد. یک سوال جدید برایم پیش آمد. آیا برادران اهل تسنن که اکثریت بـسیار بـالایی نسبت به شیعیان دارند، به حقیقت اسلام نزدیـکتـر نیـستند؟ پاسـخ ایـن سـوال کمـی سخت تر بود چون خدا، قرآن، قبله، پیامبر و اکثر عبـادات یکـی اسـت. امـا مـسیرهای سیاسی و فرهنگی کاملاً متفاوت بودند. عربـی را آمـوختم وکتب مهم آنها یعنی صحاح شش گانه و بعضی کتـب مـشهور دیگـر را مطالعـه کـردم. همزمان به صورت مقایسه ای کتب شیعه را هم مطالعه می کـردم.

آنچـه در کتـب اهـل تسنن مشاهده کردم این بود که بخش عمده ای که مربوط به عبادات و امثـال آن اسـت فرق چندانی با شیعه ندارد، هرچند عمل آنان با اصل آنچه در کتب خود آنهـا هـست نیز متفاوت است. اما در مورد نقش دین در حکومت و اداره جهان متاسفانه در کتب بـرادران اهـل تـسنن، با اصول قرآنی و حتی تعداد قابل توجهی از احادیث خود آنان نیز کلا مغایر است. پس از مطالعه کتب برادران اهل تسنن دریافتم که مکتب اهل بیـت علیهم السلام نزدیکترین مسیر به راه اصلی اسلام و صراط مستقیم است. در اولین سفر سال 60 به حج متوجه شدم باید برای مکالمه عربی هم کار کنم، چون موارد زیادی را در اعمال مسلمانان اهل تسنن می دیدم که با اصول خود آنان هـم مغـایر بود ولی نمی توانستم به خوبی به آنان توضیح دهم.

در نتیجه مکالمه عربی را آمـوختم واز سالهای بعد که به سفر حج مشرف می شدم به بحث بـا بـرادران اهـل تـسنن بـویژه علمای آنها می پرداختم و این کتاب گزارش بعضی از این بحثها است. گزارش این مناظره به هیچ عنوان قصد شیعه نمودن برادران و خواهران اهل تـسنن را ندارد و صرفاً به عنوان یک آیینه در برابر این عزیزان قرار گرفته است تـا نـشان دهـد، اسلام حقیقی با اعتقادات این عزیزان چقدر فاصله دارد و چقدر مکتـب اهـل بیـت  علیهم السلام  بـه اسلام حقیقی نزدیک است.دریافت
حجم: 1.93 مگابایت
توضیحات: دریافت پی دی اف کتاب

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.

ارتباط با ما

  • موبايل: ...
  • تلفن ثابت: ...
  • فکس: ...
  • ايميل: 313jamaz@gmail.com
  • آدرس پستي: ايران- مشهد